Кумамото (префектура)

Координати: 32°42′59″N 130°39′59″E / 32.71639° СГШ; 130.66639° ИГД / 32.71639; 130.66639
Од Википедија — слободната енциклопедија

32°42′59″N 130°39′59″E / 32.71639° СГШ; 130.66639° ИГД / 32.71639; 130.66639

Локацијата на префектурата Кумамото во Јапонија

Кумамото (јапонски:熊本県,; Kumamoto-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главени град е Кумамото.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]