Мијаги (префектура)

Координати: 38°21′0″N 140°57′59″E / 38.35000° СГШ; 140.96639° ИГД / 38.35000; 140.96639
Од Википедија — слободната енциклопедија

38°21′0″N 140°57′59″E / 38.35000° СГШ; 140.96639° ИГД / 38.35000; 140.96639

Локацијата на префектурата Мијаги

Мијаги (јапонски:宮城県; Miyagi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Сендај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]