Тојама (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Тојама

Тојама (јапонски:富山県; Toyama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Тојама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]