Ишикава (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 36°37′59″N 136°39′0″E / 36.63306° СГШ; 136.65000° ИГД / 36.63306; 136.65000

Местоположба на префектурата Ишикава

Ишикава (јапонски:石川県; Ishikawa-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Каназава.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]