Прејди на содржината

Чиба (префектура)

Координати: 35°38′59″N 140°5′59″E / 35.64972° СГШ; 140.09972° ИГД / 35.64972; 140.09972
Од Википедија — слободната енциклопедија

35°38′59″N 140°5′59″E / 35.64972° СГШ; 140.09972° ИГД / 35.64972; 140.09972

Локација префектуре Чиба

Чиба (јапонски:千葉県; Chiba-ken) е префектура која се наоѓа во поширокото подрачје на Токио. Главен град е Чиба.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]