Ајчи (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Ајчи во Јапонија

Ајчи (јапонски: 愛知県, Ајчи-кен) — префектура во регионот Чибу, Јапонија. Главен град е Нагоја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]