Нагоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нагоја
名古屋
Назначен град
Град Нагоја[1]
Од врвот лево: Пристаниште Нагоја, Хигашима Зоо и Ботаничка градина, Центар нагоја, Нагоја замок, Нагоја ТВ Кула
Знаме на НагојаЛого на Нагоја
Амблем
Местоположба на Нагоја во Аичи Префектурата
Местоположба на Нагоја во Аичи Префектурата
ЗемјаЈапонија
РегионЧубу (Токаи)
ПефектуриАичи префектура
Управа
 • ГрадоначалникТакаши Кавамура
Површина
 • Назначен град326,43 км2 (12,604 ми2)
Население (September 1. 2015)
 • Назначен град2,283,289 (3rd)
 • Метро9,107,414 (3rd)
Часовен појасЈапонско стандардно време (UTC+9)
- TreeCamphor laurel
(Cinnamomum camphora)
- FlowerLilium
Phone number052-972-2017
Address3-1-1 Sannomaru, Naka-ku, Nagoya-shi, Aichi-ken 460-0001
Мреж. местоcity.nagoya.jp
[2]

Нагоја (јапонски:名古屋) — најголемиот град во регионот на Чубу во Јапонија. Тоа е третиот по големина град на Јапонија и четвртата најнаселена урбана област. Таа се наоѓа на брегот на Тихиот Океан на централниот дел на најголемиот јапонски остров Хоншу. Таа е главен град на префектурата Аичи и е една од главните пристаништа во Јапонија заедно со оние на Токио, Осака, Кобе, Јокохама, Чиба и Китакјушу. Исто така, Нагоја е центар на третиот по големина метрополитен регион во Јапонија, познат како Метрополитенска област Чуки. Почнувајќи од 2015 година, во градот живееле 2,28 милиони луѓе, дел од 9,10 милиони луѓе од областа на Митрополитот Чуки.

Галерија[уреди | уреди извор]

  1. „Nagoya's official English Name“. Архивирано од изворникот на 2010-02-02. Посетено на 2017-11-10.
  2. 平成23年6月1日現在の世帯数と人口(全市・区別) (јапонски). Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 19 June 2011.