Ехиме (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 33°45′59″N 132°51′59″E / 33.76639° СГШ; 132.86639° ИГД / 33.76639; 132.86639

Локацијата на префектурата Ехиме

Ехиме (јапонски:愛媛県; Ehime-ken) е префектура на северозападниот дел на островот Шикоку. Главен град е Мацујама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]