Нагасаки (префектура)

Координати: 32°57′59″N 129°48′0″E / 32.96639° СГШ; 129.80000° ИГД / 32.96639; 129.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија

32°57′59″N 129°48′0″E / 32.96639° СГШ; 129.80000° ИГД / 32.96639; 129.80000

Локацијата на префектурата Нагасаки

Нагасаки (јапонски:長崎県; Nagasaki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Нагасаки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]