Прејди на содржината

Кјото (префектура)

Координати: 35°3′59″N 135°36′59″E / 35.06639° СГШ; 135.61639° ИГД / 35.06639; 135.61639
Од Википедија — слободната енциклопедија

35°3′59″N 135°36′59″E / 35.06639° СГШ; 135.61639° ИГД / 35.06639; 135.61639

Локацијата на префектурата Кјото во Јапонија

Кјото (јапонски:京都府,; Kyōto-fu) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Кјото.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]