Кјото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кјото
京都
Местоположба на Кјото
Местоположба на Кјото во Кјото, Јапонија.
Местоположба
Држава Јапонија Јапонија
Регион Кансај
Префектура Кјото
Физички карактеристики
Површина 827,90 km²
Население (од април 2008)
     Вкупно 1.473.873 жители
     Густина 1779 жители/km²
Симболи
Дрво Weeping Willow,
katsura
Цвеќе Camellia, Azalea,
Sugar Cherry
Emblem of Кјото
Знаме
Кјото владина канцеларија
Градоначалник Даисаку Кадокава
Адреса 488 Терамачи-оике, Накагјо-ку, Кјото-ши, Кјото-фу
604-8571
Телефонски број 075-222-3111
Официјално мрежно место: Кјото

Кјото, главната улица, 1891 година

Кјото — град во Јапонија, кој се наоѓа во централниот дел на островот Хоншу. Кјото има население од околу 1,5 милиони жители. Тој е главен град на префектурата Кјото.