Хоншу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хоншу
Изворно име 本州
Хоншу
Хоншу се наоѓа во Јапонија
Хоншу (Јапонија)
Географија
Местоположба Источна Азија
Архипелаг Јапонски Архипелаг
Површина 227.962,59 км2
Ранг по површина 7ми
Должина 1.300 км
Крајбрежје 5.450 км
Макс. надм. височ. 3.776 м
Највисока точка Фуџи
Земја
Јапонија
Најголем град Токио (нас. 12,570,000)
Демографија
Население 103,000,000 (попис 2005)
Густина 447 /км2
Народности Јапонци

Хоншу (јапонски: 本州 = „главен крај“) е најголемиот остров во Јапонија, кој се нарекува уште и јапонско копно. Се наоѓа јужно од Хокаидо преку преминот Цугару, северно од Шикоку и североисточно од Кјушу преу преминот Канмон. Тој е седмиот најголем остров и вториот најнаселен во светот по островот Јава во Индонезија.

Островот е долг приближно 1.300 км и се протега од 50 до 230 км во ширина, а неговата вкупна површина е 230.500 км2, и зафаќа околу 60% од вкупната површина на Јапонија. Хоншу има брег долг 5.450 км.

Хоншу е планинско-вулкански остров на кој има чести земјотреси. Најголемиот врв е активниот вулкан Фуџи, висок 3.776 м. Има многу реки, вклучувајќи ја и најдолгата јапонска река Шинано. Климата е варијабилна - од ладниот север до суптропскиот југ.

Бројот на населението изнесува 103.000.000 жители и е највеќе сконцентрирано во низините, особено во низината Канто. На Хоншу се наоѓаат најголемите јапонски градови: Токио, Кјото, Осака, Кобе, Хирошима, Сендај и Нагоја. Островот е поделен на пет региони и содржи 34 области, вклучувајќи го и Токио.