Низина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Низина или рамнина е простран зарамнет или благо разбрануван дел на копното, обично благо наведнат во еден правец, чија надморска височина најчесто изнесува до околу 200м.