Јапонски Архипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска карта на Јапонија

Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value), кој ја оформува државата Јапонија, се протега од североисточниот до југозападниот дел на североисточниот брег на евроазиското копно, и ги раздвојува Тихиот Океан и Јапонското Море. На крајот од Втората светска војна се употребувал терминот Домашни острови.

Острови[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Список на јапонски строви.

Архипелагот содржи повеќе од 3.000 острови, вклучувајќи го најголемите 4 острови кои сочинуваат 97% од вкупната територија на Јапонија и тоа:

  1. Хокаидо
  2. Хоншу
  3. Шикоку
  4. Кјушу

Поврзано[уреди | уреди извор]