Шимане (префектура)

Координати: 35°12′59″N 132°39′59″E / 35.21639° СГШ; 132.66639° ИГД / 35.21639; 132.66639
Од Википедија — слободната енциклопедија

35°12′59″N 132°39′59″E / 35.21639° СГШ; 132.66639° ИГД / 35.21639; 132.66639

Локацијата префектурата Шимане

Шимане (јапонски:島根県; Shimane-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Мацуе.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]