Нагано (префектура)

Координати: 36°15′0″N 138°5′59″E / 36.25000° СГШ; 138.09972° ИГД / 36.25000; 138.09972
Од Википедија — слободната енциклопедија

36°15′0″N 138°5′59″E / 36.25000° СГШ; 138.09972° ИГД / 36.25000; 138.09972

Локацијата на префектурата Нагано

Нагано (јапонски:長野県; Nagano-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Нагано.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]