Окајама (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 34°42′0″N 133°50′59″E / 34.70000° СГШ; 133.84972° ИГД / 34.70000; 133.84972

Локацијата на префектурата Окајама

Окајама (јапонски:岡山県; Okayama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Окајама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]