Чугоку

Координати: 35°3′N 134°4′E / 35.050° СГШ; 134.067° ИГД / 35.050; 134.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

35°3′N 134°4′E / 35.050° СГШ; 134.067° ИГД / 35.050; 134.067

Локацијата на регионот Чугоку

Чугоку (јапoнски:関東地方; Kantō-chihō) е регион кој се наoѓa на крајниот југозапад на островот Хоншу во Јапонија. Се состои од пет префектури: Хирошима, Јамагучи, Шимане, Тотори и Окајама.