Сајтама (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 35°57′0″N 139°33′0″E / 35.95000° N; 139.55000° E / 35.95000; 139.55000

Локацијата на префектурата Сајтама

Сајтама (јапонски:埼玉県; Saitama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Хоншу. Главен град е Сајтама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]