Гунма (префектура)

Координати: 36°21′59″N 139°6′59″E / 36.36639° СГШ; 139.11639° ИГД / 36.36639; 139.11639
Од Википедија — слободната енциклопедија

36°21′59″N 139°6′59″E / 36.36639° СГШ; 139.11639° ИГД / 36.36639; 139.11639

Локацијата на префектурата Гунме во Јапонија

Гунма (јапонски: 群馬; Gunma-ken) е префектура која се наоѓа на северозападниот крај на Канто во регионот Хоншу, Јапонија. Главен град на префектурата е Маебаши.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]