Ивате (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 39°28′59″N 141°18′59″E / 39.48306° СГШ; 141.31639° ИГД / 39.48306; 141.31639

Локацијата на префектурата Ивате

Ивате (јапонски:岩手県; Iwate-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Мориока.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]