Гифу (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 35°28′59″N 136°54′0″E / 35.48306° СГШ; 136.90000° ИГД / 35.48306; 136.90000

Локацијата на префектурата Гифу во Јапонија

Гифу (јапонски: 岐阜県; Gifu-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главени град е Гифу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]