Ибараки (префектура)

Координати: 36°13′59″N 140°16′59″E / 36.23306° СГШ; 140.28306° ИГД / 36.23306; 140.28306
Од Википедија — слободната енциклопедија

36°13′59″N 140°16′59″E / 36.23306° СГШ; 140.28306° ИГД / 36.23306; 140.28306

Локацијата на префектурата Ибараки

Ибараки (јапонски:茨城県; Ibaraki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Мито.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]