Шига (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Локацијата на префектурата Шига

Шига (јапонски:滋賀県; Shiga-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Оцу.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]