Вакајама (префектура)

Координати: 34°2′59″N 135°20′59″E / 34.04972° СГШ; 135.34972° ИГД / 34.04972; 135.34972
Од Википедија — слободната енциклопедија

34°2′59″N 135°20′59″E / 34.04972° СГШ; 135.34972° ИГД / 34.04972; 135.34972

Локацијата на префектурата Вакајама

Вакајама (јапонски:和歌山県; Wakayama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на полуостровот Кии во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Вакајама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]