Чибу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Местоположба на регионот Чибу

Чибу (јапонски: 中部地方; Chūbu-chihō) е географско подрачје и регион во Јапонија. Се наоѓа во централниот дел на најголемиот остров, Хоншу.

Регионот се состои од девет префектури: Аичи, Гифу, Фукуи, Ишикава, Нагано, Ниигата, Шизуока, Тојама и Јаманаши.