Ибараки (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Ибараки)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Ибараки

Ибараки (јапонски:茨城県; Ibaraki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Мито.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]