Канагава (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Канагава)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Канагава

Канагава (јапонски:神奈川県; Kanagawa-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Јокохама.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]