Прејди на содржината

Точиги (префектура)

Координати: 36°30′59″N 139°48′59″E / 36.51639° СГШ; 139.81639° ИГД / 36.51639; 139.81639
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Точиги)

36°30′59″N 139°48′59″E / 36.51639° СГШ; 139.81639° ИГД / 36.51639; 139.81639

Локацијата на префектурата Точиги

Точиги (јапонски:栃木県; Tochigi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Уцуномија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]