Гунма (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Гунма)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Гунме во Јапонија

Гунма (јапонски: 群馬; Gunma-ken) е префектура која се наоѓа на северозападниот крај на Канто во регионот Хоншу, Јапонија. Главен град на префектурата е Маебаши.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]