Сан Антонио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Антонио, Тексас

Сан Антонио (англиски: San Antonio) — град во американската држава Тексас. Овој град според статистиките во 2020 година, има 1,434,625 жители[1], што го прави најголем град во Тексас по Хјустон[2], и седми град по број на жители во САД.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „QuickFacts: San Antonio city, Texas“. United States Census Bureau. Посетено на 20 August 2021.
  2. „San Antonio Was The First Southern City to integrate lunch counters“.