Владивосток

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владивосток
Поглед на Владивосток и заливот Златен Рог
Поглед на Владивосток и заливот Златен Рог
Поглед на Владивосток и заливот Златен Рог
Официјално знаме на Владивосток
Официјално знаме на Владивосток

Знаме
Официјален грб на Владивосток
Грб
Mестоположба
Координати

43°8′″N, 131°54′″E

Општи податоци
Име

Владивосток
руски:
Управа
Земја  Русија
Географија
Население

Владивосток (на руски: Владивосток) —  е град и пристаниште на рускиот Далечен Исток ; политички, културен, научен, образовен и економски центар на регионот; административен центар на Приморски крај , градски округ Владивосток  , а од 13 декември 2018 година, центар на Далечниот источен федерален округ  . Се наоѓа на полуостровот Муравјов-Амурски , 5 рурални населби и острови во заливот Петар Велики на Јапонското Море се подредени на градот .

Терминал на Транссибирската железница . Едно од најголемите поморски пристаништа на басенот на Далечниот Исток. Главната база на Пацифичката флота . Најголемиот научен и образовен центар на регионот на Далечниот Исток, вклучувајќи го Далечниот Источен Федерален Универзитет и Далечната источна филијала на Руската академија на науките .

Основан како воен пост „Владивосток“ во 1860 година[1], во 1880 година добил статус на град. Од 1888 година - административен центар на регионот Приморски[2], од 1938 година - Приморската територија .

Од 12 октомври 2015 година - слободно пристаниште (пристаниште зона која ужива посебни царински, даночни, инвестициски и сродни регулациски режими).

Население - 603 519  луѓе. (2021).

Име[уреди | уреди извор]

Името Владивосток во слободен превод од руски означува „владетел на истокот“.

Население[уреди | уреди извор]

Црквата Покров на Пресвета Богородица во Владивосток

Во 2021 година во Владивосток живееле 600,871 жители, најголем број Руси и Украинци.[3]Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Энциклопедия Города России. Moscow: Большая Российская Энциклопедия. 2003. стр. 72. ISBN 5-7107-7399-9.
  2. „Правительство Приморского края“. Официальный сайт Правительства Приморского края. Архивирано од изворникот на November 11, 2021. Посетено на July 28, 2020.
  3. „RUSSIA: Dal'nevostočnyj Federal'nyj Okrug“. citypopulation.de. Посетено на 2022-03-13.