Уралски федерален округ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Уралскиот федерален округ во рамките на Русија

Уралски федерален округ (руски: Уральский федеральный округ) е еден од осумте федерални окрузи на Русија. Овој е најзападниот од трите азиски окрузи. Има население од 12,373,926 жители по попис од 2002 и зафаќа површина од 1.788.900 км2. Моменталниот полномоштен претставник на претседателот е Петар Латишев.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Најголеми градови[уреди | уреди извор]

Статистика по попис од 2002.

  1. Екатеринбург (1.293.537)
  2. Чељабинск (1.077.174)
  3. Тјумењ (510.719)
  4. Магнитогорск (418.545)
  5. Нижни Тагил (390.498)
  6. Курган (345.515)
  7. Сургут (285.027)