Новгородска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
руски:Новгоро́дская о́бласть
Знаме на Новгородската област Грб на Новгородската област
Новгородска во Русија
Новгородска област
Држава: Русија
Округ: Северозападен
Површина: 54 501 км2
Население: 645 986(2009)
Главен град: Велики Новгород
Густина на население: 11.9 жит. на км2
Повикувачки број: 53

Новгородска област (руски:Новгоро́дская о́бласть) е федерален субјект на Русија (област). Се наоѓа во Северозападниот федерален округ.

Административен центар е древноруски градот Велики Новгород.

Областа зафаќа површина од 54 501 км2, а населението брои 645 986 жители (2009).

Новгородска област се граничи со Ленинградска област на север, с Вологодска област на исток, с Тверска област на юг и Псковска област на запад.

Новгородска област е образувана на 5 јули 1944.

Гувернер на областа е Сергеј Герасимович Митин.

Новгородска област е поделена на 1 градcки округ и 21 муниципален реон (муниципалните реони включва 21 градски општини и 177 селски општини).

Градови во Новгородската област[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]