Пестово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пестово
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 58°36′″N, 35°49′″E

Општи податоци
Име

Пестово
руски: Песто́во
Основан 1918
Поштенски број 174510, 174511
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Коренчук Олег Асколдович
Географија
Надморска височина 119 m
Население
Население 15 725 жители (2007)
Градско собрание на Пестово

Пестово (на руски: Песто́во) — град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област.

Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 15 725 жители (2007). Градот е сместен на брегoт на реката Молога, на 314 км источно од Велики Новгород, низ него поминува железничка линија Санкт Петербург - Сонково. Има железничка станица.

Градот Пестово, го добил името по истоимената железничка станица, кој е изградена 1918 г. Статут на гадот од 1965 година. Има дрводелски претпријатија.

Население[уреди | уреди извор]

Година 1959 1970 1979 1989 2002 2007
Население 14 200 15 800 15 500 15 900 15 990 15 725

Надворешни врски[уреди | уреди извор]