Чудово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чудово
Mестоположба
Координати

59°07′41″N, 31°39′33″E

Општи податоци
Име

Чудово
руски: Чу́дово
Поштенски број 174210, 174211
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Грошев Михаил Сергевич
Географија
Население
Население 16 392 жители (2008)
Железничката станица во Чудово

Чудово (на руски: Чу́дово) — град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област.

Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 16 392 жители (2008). Градот е сместен на брегoт на реката Керест, на 70 км североисточно од Велики Новгород, низ него поминува железничка линија Москва - Санкт Петербург. Има железничка станица. Во Чудово има фабрика за призводство кибрити.

Население[уреди | уреди извор]

Година 1897 1959 1970 1979 1989 2002 2008
Население 1 000 10 700 12 500 14 500 17 982 17 434 16 392

Надворешни врски[уреди | уреди извор]