Прејди на содржината

Валдај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдај
Улица во Валдај
Улица во Валдај
Улица во Валдај
Грб на Валдај
Грб
Mестоположба
Координати

57°58′″N, 33°15′″E

Општи податоци
Име

Валдај
руски: Валда́й
Поштенски број 175402…175405
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Галахов Михаил Борисович
Географија
Население
Население 17 251 жители (2008)

Валдај (на руски: Валда́й) — град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област.

Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 17 251 жители (2008). Сместен е на Валдајското Езеро, на 140 км југоисточно од Велики Новгород. Градот Валдај, Валдајски национален парк и Валдајски-Иверски манастир се едни од главните туристички места во Новгородската област, низ него поминува најважниот магистрален пат М10, (Москва - Санкт Петербург)

Население[уреди | уреди извор]

Година 1897 1959 1970 1979 1989 1996 2002 2008
Население 3 500 10 600 14 100 17 900 19 200 19 800 19 703 17 251
Валдај.
Катедрала Свето Тројство (1694)


Надворешни врски[уреди | уреди извор]