Боровичи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боровичи
[[Податотека:
|100px|none|]]
Знаме на Боровичи
Знаме
Mестоположба
Координати

58°24′″N, 33°54′″E

Општи податоци
Име

Боровичи
руски: Боровичи
Поштенски број 174401, 174403…174409, 174411
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Борис Константинович Преображенски
Географија
Население
Население 56 107 жители (2008)

Боровичи (на руски: Боровичи́) — град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област и е втор наjголем во областа. Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 56 107 жители (2008). Градот е сместен на брегoт на реката Мста, на 175 km источно од Велики Новгород, Има железничка станица.

Градот е збратимен со

Население[уреди | уреди извор]

Година 1857 1939 1959 1970 1979 1989 2002 2008
Население 9 400 41 000 49 500 54 700 59 600 63 000 57 755 56 107

Надворешни врски[уреди | уреди извор]