Малаја Вишера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малаја Вишера
Mестоположба
Координати

58°36′″N, 35°49′″E

Општи податоци
Име

Малаја Вишера
руски: Ма́лая Ви́шера
Основан 1843
Поштенски број 174260, 174262
Повикувачки број +7 81660
Автомобилска ознака 53
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Анатолиj Вадимович Немцов
Географија
Површина 29 km²
Население
Население 13 345 жители (2006)

Малаја Вишера (на руски: Ма́лая Ви́шера) — град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област.

Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 13 345 жители (2006). Градот е сместен на брегoт на реката Малаја Вишерка, на 88 км североисточно од Велики Новгород, низ него поминува железничка линија Санкт Петербург - Москва.

Градот Малаја Вишера, го добил името по истоимената железничка станица, кој е изградена 1843 г. Статут на гадот од 1921 година.

ЖС „Малаја Вишера“


Население[уреди | уреди извор]

Година 1897 1926 1959 1970 1979 1989 2002 2006 2007 2008
Население 5 800 9 685 16 100 15 400 15 700 15 621 14 182 13 345 13 104 12 900

Надворешни врски[уреди | уреди извор]