Прејди на содржината

Смоленска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смоленска област
Знаме на Смоленската област Грб на Смоленската област
Смоленска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 49 786 км2
Население: 1 019 000( 2002)
Главен град: Смоленск
Густина на население: 20.5 жит. на км2
Повикувачки број: 67

Смоленска област (руски:Смол́енская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Смоленск.