Тверска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тверска област
Знаме на Тверската област Грб на Тверската област
Тверска во Русија
Централен федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Централен
Површина: 84 586 км2
Население: 1 440 002( 2004)
Главен град: Твер
Густина на население: 17 жит. на км2
Повикувачки број: 69

Тверска област (руски:Тверска́я о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Твер.