Прејди на содржината

Република Карелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Республика Карелия
Karjalan tazavaldu
Република Карелија
Знамето на Карелија
Знамето на Карелија
Грбот на Карелија
Грбот на Карелија
Знаме Грб
Положба во Русија
Положба во Русија
Држава: Русија
Федерален округ: Северозападен
Површина: 172.400 км2
Население: 716.281 (2006.)
Главен град: Петрозаводск
Густина на население: 4 жит./км2

Карелија (руски: Карелия), и (карелски и фински: Karjala) е автономна република во составот на Руската Федерација. Се наоѓа на севрозападниот дел на Русија. Има површина од 172.400 км2 и 716.281 жител. Русите се мнозинство по бројност на население (76,6%).

Поголемиот дел на републиката е под шума. Постојат 60.000, кои заедно со мочуриштата заземаат површина од 2.000 км2. Езерото Ладога и езерото Онега се и најголеми езера во Европа. Карелија на североисток излегува на Белото Море, а на запад се граничи со Финска. Исклучително е богата со минерали, вклучувајќи дијаманти, ванадиум и молибден.

Историски гледано Карелија најпрво била контролирана од новгородската Република. Од XIII век различни делови контролираат Швеѓаните и станува дел на шведската Карелија, сè докека Русија не го добила договорот од Ништата 1721

Население

[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 г., населението на републиката брои 716 281 жител (0,49% Руската Федерација, на 67-мо место). Урбанизацијата на населението е 75,03%, а густината - 4,2 жители на /км2.

Националниот состав на населениетео е следниов:

Поврзано

[уреди | уреди извор]