Украинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Украинци
українці
Вкупен број
38[1]–57.5[2][3] милиони
Подрачја со значајно население
 Украина 37,541,700[4]
 Русија2,942,961-4,379,690[5][6][7]
 Канада1,209,085[8][9]
 САД961,113[8][10]
 Бразил500,000[8][11]
 Молдавија375,000[8][12]
 Казахстан333,000[13]
 Италија320,070[се бара извор]
 Аргентина300,000[8][14]
 Белорусија159,000[15]
 Узбекистан104,720 - 128,100[8][16][17]
 Чешка126,613[8][18]
 Латвија54,398[19]
 Португалија52,293[20]
 Азербејџан27,878[21]
 Естонија27,722[22]
 Полска27,172[23]
 Киргистан21,924[24]
 Литванија21,100[25]
 Грција19,785[26]
 Грузија7,039[27]
 Ерменија6,125[28]
Јазици
украински
Вероисповед
воглавно православни христијани
Сродни народи
Словени, особено Источни Словени
Украински народни носии.

Украинците се источнословенски народ претежно населен во Украина (каде што чинат 77,8% од населението). Големи украински заедници има во Русија, Белорусија, Казахстан, САД и Канада.

Украинците зборуваат на украински јазик, којшто припаѓа на источнословенската група на јазици и се во мнозинство православни христијани.

Во минатото, во царска Русија Украинците биле нарекувани Малоруси.

Потекло[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Носии[уреди | уреди извор]

Фолклор[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Ukrainians at the Joshua Project
 2. The Ukrainian World Congress states that the Ukrainian diaspora makes 20 million: 20mln Ukrainians living abroad Архивирано на 24 мај 2011 г.
 3. UWC continually and diligently defends the interests of over 20 million Ukrainians...
 4. „Results / General results of the census / National composition of population“. All-Ukrainian Census, 2001. 2001. Архивирано од изворникот на 2007-07-06. Посетено на 2007-08-05.
 5. „All-Russian population census, 2001. National composition of population by region“. Федерална служба за државна статистика (руски). Демоскоп Weekly. 2002. Посетено на 2007-08-05.
 6. Total number of Ukrainians in Russia is 4 379 690 people.
 7. „The largest Ukrainian Diaspora is located in Russia, with a population of 4 379 690“. Архивирано од изворникот на 2011-09-30. Посетено на 2011-09-10.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 Statistics include non-primary ancestry reports. "Ukrainians" being of partial descent figured in numbers.
 9. „Ethnic origins, 2006 counts, for Canada, provinces and territories – 20% sample data“. Архивирано од изворникот на 2009-11-01. Посетено на 2011-09-10.
 10. "Census 2006 ACS Ancestry estimates"[мртва врска]
 11. „People of Ukrainian descent in Brazil“. Архивирано од изворникот на 2019-05-13. Посетено на 2011-09-10.
 12. „Moldova“. Архивирано од изворникот на 2019-01-07. Посетено на 2008-02-07.
 13. „The results of the national population census in 2009“. Архивирано од изворникот на 2019-05-02. Посетено на 2011-09-10.
 14. Ucrania.com Архивирано на 27 декември 2013 г. (in Spanish)
 15. „Belarus National Census 2009. Ethnic composition“. Национална статистичка служба на Белорусија. 2009. Архивирано од изворникот 2009-11-03. Посетено на 2010-12-27.
 16. „Ethnic Atlas of Uzbekistan“. «ООФС — Узбекистан». Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2011-03-29.
 17. „Startseite“. Statistisches Bundesamt Deutschland. Посетено на 2007-08-05.
 18. „Article“. Ucrania.com (шпански). Архивирано од изворникот на 2007-09-28. Посетено на 2007-08-05.
 19. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-10-21. Посетено на 2011-09-10.
 20. População Estrangeira em Portugal – 2009 (pdf), December 31, 2009, Посетено на 2011-04-16
 21. [1]
 22. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-01. Посетено на 2011-09-10.
 23. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-07-31. Посетено на 2011-09-10.
 24. јануари pdf „Kyrgyzstan National Census 2009, population by ethnicity“ Проверете ја вредноста |url= (help). Department of Kyrgyzstan. Архивирано од изворникот 2011-05-30. Посетено на 2011-03-29.
 25. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-07-28. Посетено на 2011-09-10.
 26. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-06-05. Посетено на 2011-09-10.
 27. „2002 Georgian census“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-11-01. Посетено на 2011-09-10.
 28. [2]