Јакути

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јакути
Саха
Вкупен број
500,000
Подрачја со значајно население
 Русија478,085 (2010 census)[1]
 САД17,454 (1999-2007 census)
 Канада4,257 (2017 census)[2]
 Кина2,820 (2010 census)[3]
 Казахстан415 (2009 census)[4][5]
 Украина304 (2001 census)[6]
Јазици
Јакутски, Руски
Вероисповед
Шаманизам, Православна црква
Сродни народи
Долганци, Туванци, Хакази, Алтајци, Монголи

Јакутите (јакутски: Саха) се туркиски народ, кој главно живее во Република Јакутија во Руската Федерација, а некои се протегаат и во регионите Амур, Магадан, Сахалин и автономните области Тајмир и Евек. Тие претставуваат 48% од вкупниот број на населението во Јакутија. Во светот се проценува дека живеат околу 600.000 Јакути, од кои во Русија околу 444.000.

Повеќе од јакутскиот народ се со православна вероисповед и го зборуваат јакутскиот јазик.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ВПН-2010“. Архивирано од изворникот на 2013-03-15. Посетено на 18 March 2015.
  2. http://www.gks.ru/fre.co. Отсутно или празно |title= (help)[мртва врска] Предлошка:Deadlink
  3. „Yakuts in China“. Посетено на 18 March 2015.
  4. „Қазақстан 2009 жылы“. Архивирано од изворникот на 2017-02-15. Посетено на 18 March 2015.
  5. Агентство Республики Казахстан по статистике. Перепись 2009. Архивирано на 10 август 2013 г. (Национальный состав населения Архивирано на 23 јули 2011 г..rar)
  6. Всеукраїнський перепис населення 2001. Русская версия. Результаты. Национальность и родной язык. Архивирано на 1 јули 2010 г.