Чулимци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чулимците се туркиски народ кои живеат Краснојарскиот крај во Русија. Според пописот од 2002 година, чулимците на број се околу 700 души. Овој народ го зборува чулимскиот јазик и ја има примено православната вероисповед.

Регија во Русија која ја населуваат Чулимци