Уруми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Урумите се туркиски народи кои претежно живеат во Украина. Оваа турска заедница во 1780 година од Крим се населила во Украина. Постојат некои претпоставки дека тие всушност се грци, кои го зборуваат турскиот јазик по кое го добиле и името Уруми.