Саларци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Саларците се туркиски народ кој живее во Кина. Вкупниот број на Саларците е околу 104 500. Повеќе од саларците се со муслиманска вероисповед, но има и некои кои го прифатиле будизмот.

Религија[уреди | уреди извор]

Куран на саларскиот народ