Кримчаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кримчацитуркиски народ и потомци на еврејските доселеници во реонот на Северното Море. Денес повеќето од нив се населени во Израел. Во времето на Втората светска војна 75% од нивниот број биле однесени во логори. По 1991 година целосно се населиле во Израел или САД.