Тофалари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тофалари
Тоъфа
A group of Tofalars
Вкупен број
800 (2010)
Подрачја со значајно население
Иркутска област (Сибир, Русија)
 Русија761 (2010)[1]
 Украина18 (2001)[2]
Јазици
тофаларски, руски
Вероисповед
шаманизам, православие
(Руска православна црква), анимизам
Сродни народи
другите туркиски народи

Тофаларите се мал туркиски народ кој претежно живее во Русија. Според пописот од 2002 година Тофаларите на број се околу 837 души.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Всероссийская перепись населения 2010 года“. Архивирано од изворникот 2011-08-23. Посетено на 2016-02-12.
  2. State statistics committee of Ukraine - National composition of population, 2001 census (Ukrainian)