Кримски Татари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кримски Татари
Qırımtatarlar
Знаме на Кримските Татари
Tuhaj Bej.jpg
Тугај-бег
IGasprinskiy.jpg
И. Гаспрински
Mustafa Dzhemilev1.jpg
М. Џемилев
Aziz nesin.jpg
2013 Nebelhorn Trophy Ilhan MANSIZ IMG 5900.JPG
Вкупен број
500.000 - 6.500.000
Подрачја со значајно население
 Украина300.000[1]
 Узбекистан188.772[2]
 Турција150.000 - 6.000.000[3]
 Романија24.137[4]
 Русија2.449[5]
 Бугарија1.803[6]
 Казахстан1.532[7]
Јазици
кримскотатарски, руски, турски, украински
Вероисповед
ислам (сунити)

Кримски Татари (кримскотатарски: Qırımtatarlar, украински: Кримськi татари, руски: Крымские татары) — туркиски народ кој претежно живее во Украина (264.000), Узбекистан (235.000), Романија (22.000), Таџикистан (9.200), Бугарија (5.800), Русија (3.900) и тн. Говорат кримскотатарски јазик од групата на туркиските јазици. Во XIII век ја примиле исламската вера, за подоцна Крим да стане еден од најважните исламски центри во светот. Во време на Втората светска војна, Сталин ги раселил по светот.

Прогон[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Прогон на Кримските Татари.

Прогонот на Кримските Татари (sürgünlik) е организирана насилна депортација на Кримските Татари од страна на државата во 1944 г. Советските власти организирано ги раселувале Кримските Татари во Узбекистан и останатите делови на државата. Симбол на оваа депортација е парната машина.

Обиди да иселување на Кримските Татари од Крим се појавиле на неколку наврати, дури и пред Крим да биде припоен кон Русија во 1783 година, но сепак тие обиди не биле успешни.[8] Во 1944 г. советските власти одлучиле да ги иселат Кримските Татари од Крим по наредба на Сталин и Лаврентиј Берија, поради активното учество на Татарите во Втората светска војна како колаборационисти на нацистичка Германија. Имено, во јануари 1942 год. Татарите ја формираат Einsatzgruppen 11 која влегува во составот на СС бригадите и е одговорна за етничко чистење во руралните предели на Крим и јужна Украина. [9] [10]

Во 2012 г. во Украина постоеле 500.000 муслимани, од кои 300.000 се Кримски Татари.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]